![Kongresonline.cz](/themes/custom/awesome/src/img/logo-kongresonline.png)
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Mimořádná závažnost i těžký a progresivní průběh onemocnění spojený s řadou somatických i funkčních změn v organismu postižené osoby, tak lze ve stručnosti charakterizovat mukopolysacharidózy (MPS), skupinu vzácných dědičných střádavých onemocnění, jejichž kliniké projevy vykazují typicky velkou heterogenitu a postihují různou měrou takřka všechny tkáně organismu. Tato variabilita může být zdrojem diagnostických rozpaků, ale také vodítkem vedoucím k diagnóze.
Mukopolysacharidózy tvoří skupinu 11 lysosomálního onemocnění, které se vyznačují střádáním a zvýšeným vylučováním kyselých mukopolysacharidů (později nazývaných glykosaminoglykany, GAG). Jejich příčinou je nízká aktivita některého z lysosomálních enzymů podílejících se na postupné degradaci GAG. Mají několik společných rysů, jednotlivé typy MPS se však od sebe mohou značně lišit.
Klinická variabilita MPS je široká, od těžkých forem s nepříznivou prognózou po mírné formy s přežíváním do dospělosti. Jedná se o onemocnění progresivní a multisystémová. Právě zdánlivě nesouvisející postižení různých orgánových systémů může vést k podezření na diagnózu lysosomálního onemocnění. Dítě s MPS se po narození většinou jeví jako zdravý novorozenec. Jenom postupně se rozvíjejí hrubší rysy obličeje s klenutým čelem, prominujícími nadočnicovými oblouky, širokým kořenem nosu, antevertrovanými nostrilami, plnými rty. Dysmorfie však nemusí být výrazná, zejména u některých mírných forem může být pouze stěží rozpoznatelná.
Kratší nosní průchody a makroglossie souvisejí s chronickou rýmou, hypertrofií nosní i patrových mandlí a opakovanými záněty středouší. Komplikací vyžadující operační řešení je tříselná nebo pupeční kýla. Častá je porucha růstu, deformity páteře, dysplázie kyčelních a kolenních kloubů, rentgenový nález veslovitých žeber, rybích obratlů a srdcovité pánve (obraz dysostosis multiplex). K diagnóze mohou vést i široké mezizubní prostory. Pro MPS bývá charakteristická také kloubní ztuhlost s vývojem kontraktur velkých i malých kloubů, což vede k omezení hrubé i jemné motoriky, často s rozvojem drápovité ruky. Výjimkou je MPS IV, u které se naopak vyskytuje hypermobilita a kloubní laxita a typická je zde též přítomnoust tzv. ptačího hrudníku.
Z viscerálního postižení se jedná především o hepatomegalii a splenomegalii (u typů MPS I, II a VI). Střádání GAG probíhá i na srdečních chlopních s rozvojem chlopenních vad, sekundárně se může rozvinout kardiomyopatie. Plicní postižení je kombinované s obstrukční i restriktivní poruchou. Kůže bývá zhrubělá, někdy s hypertrichózou. U těžkých forem se může vyskytovat opoždění vývoje, někdy doprovázená nezvladatelnou hyperkinetickou poruchou a afektivními záchvaty. Děti s těžkými formami MPS mohou rozvinout hydrocefalus a epilepsii.
Jelikož klinický obraz střádavých onemocnění se může prolínat, je vhodné pacienta s podezřením na MPS odeslat na pracoviště, které má s diagnostikou a léčbou střádavých onemocnění zkušenosti. Klinické podezření je nutno potvrdit na biochemické a molekulárně-genetické úrovni. Prvním krokem je kvantitativní stanovení vylučování mukopolysacharidů v moči. Zejména u lehkých forem však může být výsledek negativní nebo hraniční, a vyšetření je nutno opakovat z 24hodinového sběru. V případě průkazu zvýšené exkrece mukopolysacharidů v moči je vhodné provést elektroforetické vyšetření profilu mukopolysacharidů v moči. K potvrzení diagnózy jednotlivých typů MPS na biochemické úrovni je nutné stanovit aktivitu jednotlivých enzymů v izolovaných leukocytech nebo kultivovaných kožních fibroblastech. Poté, co byla stanovena definitivní diagnóza na biochemické nebo molekulárně-genetické úrovni, je potřeba sepsat detailní rodokmen rodiny, identifikovat členy rodiny s možným rizikem přenašečství a nabídnout jim dostupné genetické poradenství.
Výraznou změnu pro prognózu dětí s MPS přineslo zavedení enzymové substituční terapie (Enzyme Replacement Therapy, ERT), která dokáže zmírnit celou řadu příznaků onemocnění. Všeobecně na této terapii dojde k zvýšení výdrže v chůzi (šestiminutivý test chůze), k zlepšení nebo stabilizaci plicních funkcí a ústupu hepatomegalie a splenomegalie. Zásadním omezením je špatný prostup do některých pojivovových tkání, chybějící efekt na postižení CNS, v neposlední řadě i vysoká cena terapie. V případě časného stanovení diagnózy a brzkého zavedení terapie lze mnoha patologickým organovým projevům zcela předejít. Z dalších terapeutických modalit se u nejtěžších forem MPS I užívá transplantace hematopoetických kmenových buněk s nadějí na úspěch před zhoršením mentálního vývoje. U MPS III se uplatňuje i tzv. substrát redukující terapie. Pacienti s MPS jsou nuceni podstoupit řadu operačních výkonů (adenektomie, tonzilektomie, operace kýly, ortopedické a neurochirurgické výkony) se zvýšeným anesteziologickým rizikem. Zcela zásadní je rehabilitace a psychoterapie. Zatím jedinou a nejúčinnější prevencí dalšího výskytu MPS v postižených rodinách je prenatální diagnostika na základě stanovení aktivity enzymu v nativních a kultivovaných choriových klcích nebo kultivovaných amniocytech a ověření přítomnosti patogenní mutace. Další možností je preimplantační genetická diagnostika. Podmínkou pro provedení prenatální diagnostiky je však včasné rozpoznání klinických příznaků a potvrzení diagnózy na úrovni enzymu a DNA.
doc. MUDr. Martin Magner, Ph.D.,
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN v Praze
reklamní sdělení
C-ANPROM/CZ//0016
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Opouštíte prostředí společnosti Pfizer, spol. s r. o.
Společnost Pfizer, spol. s r. o., neručí za obsah stránek, které hodláte navštívit.
Přejete si pokračovat?