Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Co nás chrání před reinfekcí SARS-CoV-2?
Jednou z klíčových a dosud nezodpovězených otázek v souvislosti s nákazou pandemickým koronavirem SARS-CoV-2 je míra reinfekcí, respektive souvislost mezi přítomností protilátek a ochranou před infekcí. To má význam nejenom z hlediska přenosu viru, ale i pro vývoj efektivních vakcín. Jedním ze zajímavých modelů interakce viru s hostitelem jsou rybářské lodě, které představují izolovanou soustavu s úzkým a dlouhodobým kontaktem přítomných osob. Observaci epidemie na rybářské lodi se věnovala práce, která byla nedávno uveřejněna v časopise Journal of Clinical Microbiology.
Ačkoliv jsou protilátky proti SARS-CoV-2 semirutinně stanovovány, nejde u všech laboratoří o stejné vyšetření. Většina laboratoří stanovuje protilátky proti nukleokapsidě. Takový test poskytuje hlavně informaci o prodělání infekce v minulosti. Z pohledu ochrany do budoucna je ale pravděpodobně přesnějším korelátem titr protilátek proti spike proteinu, respektive proti jeho doméně vázající receptor (RBD – receptor-binding domain). Právě ta se váže na lidský ACE2 receptor, což viru umožňuje vstoupit do lidských buněk. Již z předchozí literatury je zřejmé, že některé neutralizační protilátky proti spike proteinu nebo RBD byly schopné navázání viru na ACE2 zabránit. Ačkoliv v současné době vyvíjené vakcíny indukují tvorbu neutralizačních protilátek v titrech srovnatelných s proděláním infekce, donedávna nebylo zřejmé, jestli jejich přítomnost bude působit protektivně proti rozvoji COVID-19.
Přítomnost neutralizačních protilátek korelovala s absencí symptomů
Autoři z americké University of Washington využili skutečnosti, že jejich laboratoř pravidelně testuje námořníky pro soukromou rybářskou společnost. K dispozici tak měli vzorky posádky před cestou a po návratu, a to včetně RT-PCR a sérologického testování. Shodou okolností během plavby jedné z lodí došlo k plošnému rozšíření infekce SARS-CoV-2, což představovalo ideální observační příležitost. Výsledky vyšetření před plavbou a po plavbě byly dostupné pro 120 z celkem 122 členů posádky, medián sledování dosáhl 32,5 dne. Pozitivní RT-PCR test po návratu mělo 85,2 % námořníků, metagenomický test odhalil, že nákaza proběhla pravděpodobně od jednoho přenašeče. Před cestou byli pro SARS-CoV-2 séropozitivní s přítomností neutralizačních protilátek jenom 3 členové posádky, potvrzena u nich byla také přítomnost protilátek proti spike proteinu. Tito námořníci pravděpodobně prodělali infekci již někdy v minulosti, RT-PCR test před vyplutím byl u všech negativní. Ani jeden z nich nevykazoval během epidemie na lodi žádné symptomy, a ačkoliv šlo o velmi limitovaný soubor, přítomnost neutralizačních protilátek pravděpodobně vedla k protekci před reinfekcí (infikovalo se 0/3 osob vs. 103/117 osob bez přítomnosti neutralizačních protilátek před odjezdem, p = 0,002).
Jsou neutralizační protilátky korelátem ochrany?
Získané informace jsou velmi důležité pro vývoj vakcín. Dosud totiž nebylo zcela jasné, co představuje imunologický korelát ochrany, a to zejména u lidí, dostupná data byla získávána především z animálních modelů. Jak ale připomínají autoři práce z University of Washington, neutralizační protilátky se skutečně v jejich práci ukázaly jako korelát ochrany před infekcí SARS-CoV-2. To ale neznamená, že jsou její příčinou a jejich vznik není pouze doprovodným jevem například při rozvinutí buněčné imunitní odpovědi.
Literatura
Addetia A, Crawford KHD, Dingens A, et al. Neutralizing antibodies correlate with protection from SARS-CoV-2 in humans during a fishery vessel outbreak with high attack rate. J Clin Microbiol [online] 2020 Aug 21;JCM.02107-20. doi:10.1128/JCM.02107-20.