Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Dapagliflozin pozitivně ovlivňuje dysfunkci srdce i ledvin
doc. MUDr. Josef Kořínek, Ph.D, MUDr. Jan Vachek, MHA
Z více než 60 milionů osob, které se celosvětově léčí se srdečním selháním, 64 % trpí současně i chronickým onemocněním ledvin a 24 % diabetem 2. typu. Na druhou stranu už sama přítomnost renální insuficience či diabetu zvyšuje riziko rozvoje srdečního selhání, přičemž se zhoršováním renálních funkcí pacienta se rozvoj srdečního selhání ještě zrychluje.
V této souvislosti je potěšitelné, že s příchodem inhibitorů SGLT2 do klinické praxe mají pacienti k dispozici léčbu, jež pozitivně ovlivňuje jak dysfunkci srdce, tak ledvin i kompenzaci diabetu.
Studie DECLARE a DAPA-HF prokázaly výborné výsledky s dapagliflozinem u nemocných se srdečním selháním, a to jak u diabetiků, tak u pacientů bez diabetu. Navíc zde byl naznačen i pravděpodobný pozitivní efekt ovlivnění renální dysfunkce. Recentně máme k dispozici také výsledky studie DAPA-CKD, která byla již cílena na pacienty s chronickým onemocněním ledvin. Jak významně v této studii ovlivnil dapagliflozin specifické renální kompozitní cíle a celkovou mortalitu? Jak lze komentovat kardiovaskulární výsledky této primárně nefrologicky zaměřené studie? A jaké postavení zaujímá dapagliflozin v nových guidelines ESC 2021 pro léčbu srdečního selhání?
Poslechněte si komentáře nefrologa MUDr. Jana Vachka, MHA, z Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze a kardiologa doc. MUDr. Josefa Kořínka, Ph.D., z II. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.