Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
ADA 2021: Jakými zásadami by se měl diabetolog řídit u seniorů?
Populace stárne, prodlužuje se střední délka života při narození a v důsledku toho také strmě narůstá prevalence diabetu 2. typu, nejvíce mezi 60. a 75. rokem života. Populace těchto nemocných má však svá specifika jak v důsledku specifických patofyziologických mechanismů, které se více uplatňují ve vyšším věku, tak kvůli častým přidruženým komorbiditám. Proto by se v péči o starší polymorbidní diabetiky, kteří často trpí kognitivními poruchami, měla uplatňovat specifická doporučení. Podrobnější vodítko v tomto smyslu nabízejí letošní inovovaná doporučení Americké diabetologické asociace ADA 2021, která mimo jiné přinášejí hlavní zásady péče o starší diabetiky.
Na co by se měl diabetolog zaměřit především při každé návštěvě u staršího pacienta? Kdy je třeba se zamýšlet nad změnou dosavadní terapie a jakými zásadami by se v případě seniorů měl diabetolog řídit? Co je hlavním trendem při nutnosti úpravy stávající inzulinoterapie a které schéma léčby je ve srovnání s intenzifikovaným inzulinovým režimem srovnatelně účinné, zato však bezpečnější a méně zatěžující pro pacienta, ve formě menšího počtu aplikovaných injekcí a menšího rizika hypoglykemií?
Poslechněte si krátký komentář prof. MUDr. Martina Prázného, CSc., Ph.D., vědeckého sekretáře České diabetologické společnosti ČLS JEP.