Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Nová doporučení ESVM pohledem prezidenta Slovenské angiologické společnosti
Mezinárodní host, prezident Slovenské angiologické společnosti a nově i čestný člen České angiologické společnosti, doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH, z Kliniky kardiológie a angiológie LF Univerzity Komenského a NÚSCH v Bratislavě, shrnul ve svém krátkém komentáři recentní doporučení European Society of Vascular Medicine (ESVM) k terapii periferních arteriálních onemocnění. ESVM Guideline on peripheral arterial disease byly publikovány v roce 2019 v časopisu Vasa – European Journal of Vascular Medicine (2019;48/Supplement 102:1–80).
„Evropská angiologická společnost je pro evropskou angiologickou komunitu velmi důležitá. Má svůj cíl a ambici, a to být pro angiology v Evropě něčím podobným, jako je Evropská kardiologická společnost pro naše kolegy kardiology. Jedním z projevů takové užitečné činnosti je formulace doporučených postupů a právě ty poslední se zaměřily na periferní arteriální onemocnění,“ řekl v úvodu svého komentáře J. Maďarič.
Pro klinickou praxi a běžný provoz angiologické ambulance vybral z guidelines několik důležitých bodů z kapitol o intervenční léčbě a péči o pacienty po intravaskulární intervenci. Tím prvním je používání drug-eluting balloon (DEB) jako adekvátního terapeutického postupu a standardní léčebné metody u femoropopliteálních lézí. Metoda se prosadila do nových doporučení navzdory tomu, že byla v poslední době zpochybňována. Dále byla zmíněna aterektomie jako příprava femoropopliteálních kalcifikovaných lézí před provedením balónkové angioplastiky s využitím DEB. Je to postup, který běžně používá řada pracovišť a nyní je i oficiálně doporučen. A do třetice J. Maďarič zmínil mechanickou, popřípadě farmakomechanickou trombektomii při akutní končetinové ischemii.
Neméně důležité je i to, jak z farmakologického hlediska pečovat o pacienty po použití DEB. Guidelines doporučují duální antiagregační léčbu a konkrétní časové intervaly pro délku jejího podávání. Důležitým doporučením je podávání nízké dávky rivaroxabanu v kombinaci s anopyrinem v souladu s medicínou založenou na důkazech k prevenci následných aterotrombotických příhod u pacientů ve zvýšeném kardiovaskulárním riziku. „Guidelines tedy obsahují praktické body využitelné v praxi. Zpracoval je široký kolektiv autorů – také z České a Slovenské angiologické společnosti i z celé Evropy,“ uzavřel komentář J. Maďarič.