Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
MUDr. Vladimír Študent ml. o hybridní diagnostice uzlin
Spoluautor guidelines Evropské urologické společnosti (EAU) pro management karcinomu prostaty, Henk Gerrit van der Poel, MD, PhD, z Netherlands Cancer Institute v holandském Amsterdamu, na kongresu ERUS-DRUS 2020, uspořádaném v digitální podobě společně s Německou společností pro robotickou urologii (Deutsche Gesellschaft für Roboter-assistierte Urologie), přednášel o novinkách na poli diagnostických metod v uroonkologii. Jak komentuje MUDr. Vladimír Študent ml., Ph.D., FEBU, z Urologické kliniky LF UP a FN Olomouc: „Jeho přednáška věnovaná využití hybridních metod mne zaujala – fluorescenci i scintigrafii využíváme k diagnostickému zobrazování mízních uzlin již delší dobu a jejich kombinování tedy zní nadějně. Navíc se jednalo o jejich využití při robotické prostatektomii! V České republice již téměř všechna klinická onkologická centra mají k dispozici robotický operační systém, a proto jde o myšlenku zajímavou a aktuální.“
V indikovaných případech se totiž při radikální prostatektomii v současnosti realizuje lymfadenektomie v určitém rozsahu, a sice rozšířená pánevní lymfadenektomie. Princip diskutované sentinelové uzliny se zde však příliš nevyužívá, V. Študent ml. ji ve videokomentáři zmiňuje jako experimentální metodu. A dále podotýká: „Při karcinomu penisu je tento koncept naproti tomu zcela běžný. Při detekci sentinelové uzliny je možné využít indocynaovou zeleň, která je poměrně levným a dostupným barvivem, problémem může být snad jen načasování a místo aplikace v prostatě.“
H. G. van der Poel ve svém sdělení zmínil i studii publikovanou roku 2020 v Journal of Nuclear Medicine o perioperační hybridní kombinaci ICG (indocyan green) a nukleárních metod, která dokázala výrazně zlepšit intraprocedurální navádění operatéra i odběr pozitivních (sentinelových) uzlin. „To by mohlo mít pozitivní dopad na provádění chirurgického výkonu i onkologické parametry realizované radikální prostatektomie, i když je známo, že samotná role lymfadenektomie u karcinomu prostaty se nadále považuje za kontroverzní a spíše za stagingovou metodu,“ uvádí před kamerou V. Študent ml. a dodává, že hudbou nedaleké budoucnosti by mohlo být i kombinované cílení lézí s detekovanou pozitivitou PSMA. Což sice může nyní znít jako sci-fi, ale současné robotické systémy již disponují funkcí Firefly (Světluška), která umožňuje perioperační přepínání obrazu mezi ICG a klasickým zobrazením. „A tak si myslím, že se v blízké budoucnosti dočkáme dalších novinek i na poli hybridních zobrazovacích systémů.“
Další postřehy MUDr. Vladimíra Študenta ml., Ph.D., FEBU, můžete vyslechnout v připojeném videu.
Shrnutí celého odborného sdělení čtěte zde.
Minulý kongresový videokomentář V. Študenta ml. zhlédněte zde.