Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Cévní komorbidity zvyšují riziko relapsu u pacientů s RRRS
Podle jedné ze studií prezentovaných během říjnového kongresu MSMilan 2023 pořádaného jako společné setkání Evropského a Amerického výboru pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy ECTRIMS a ACTRIMS jsou vaskulární komorbidity spojeny se zvýšenou aktivitou relabující-remitující roztroušené sklerózy (RRRS).
Nevin John z Monash University v australském Melbourne a jeho kolegové použili prospektivní longitudinální data z registru MSBase k identifikaci 42 185 dospělých s RRRS, kteří byli na začátku (mezi lety 2015 až 2017) po dobu předchozího roku bez relapsu a nezahájili v uvedené době léčbu modifikující onemocnění, respektive nezměnili svou stávající medikaci.
Mezi zařazenými pacienty s dokumentovanými cévními onemocněními dominovala hypertenze (912 pacientů), následovaná diabetem mellitem (451 pacientů), hyperlipidemií (325 pacientů) a ischemickou chorobou srdeční (186 pacientů).
Během následujících pěti let sledování prodělalo 17,7 % účastníků alespoň jeden relaps RS. Ve srovnání s jedinci bez vaskulárních komorbidit byla míra relapsů zvýšena jak u pacientů s jednou vaskulární komorbiditou (poměr četnosti výskytu [IRR] 1,81; p < 0,001), tak se dvěma nebo více vaskulárními komorbiditami (IRR 1,74; p < 0,001). Výskyt relapsů signifikantně souvisel s přítomností hypertenze (IRR 1,75), hyperlipidemie (IRR 1,93) a diabetu (IRR 1,89), statistická významnost p < 0,001 pro všechny. Naopak nebyla zjištěna statisticky významná souvislost s ischemickou chorobou srdeční (IRR 1,28; p = 0,09). Nebyla potvrzena ani žádná souvislost mezi přítomností vaskulárních komorbidit a progresí invalidity u pacientů s RRRS.
Podle závěru autorů výsledky jejich studie zdůrazňují význam edukace pacientů s roztroušenou sklerózou v otázkách optimalizace jejich vaskulárních rizikových faktorů nejen v zájmu zlepšení kardiovaskulárního zdraví, ale také ovlivnění aktivity RRRS.
(red)