
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Akutní respirační infekce představovaly i v době před pandemií COVID-19 jeden z nejčastějších důvodů vyšetření v ordinacích praktických lékařů. Nošení roušek, dodržování odstupů a omezení většího shromažďování sice omezilo šíření ostatních patogenů způsobujících infekce horních a dolních dýchacích cest, nicméně s rozvolněním restriktivních opatření jejich počty budou opět narůstat. Proto neškodí připomenout přednosti jednoho z nejčastěji používaných mukolytik, ambroxolu hydrochloridu, který disponuje také daty o určitém antivirovém působení.
Převážná většina (téměř 80 % případů) akutních respiračních infekcí, pro které pacienti navštěvují ordinace praktických lékařů, je vyvolána viry, pouze přibližně pětinu zbývajících případů představují bakteriální infekce. Z toho vyplývá, že antibiotika je nutno užívat střídmě.
Není třeba připomínat, že nejčastějším symptomem akutní respirační infekce bývá bolest v krku, nosní sekrece, obstrukce a především kašel. K tlumení suchého, dráždivého kašle se užívají antitusika, která zvyšují práh kašlacího reflexu. U vlhkého produktivního kašle je naopak podání antitusik kontraindikováno, protože vede k hromadění sekretu v dýchacích cestách. Pro ovlivnění vlhkého kašle se užívají dvě skupiny léčiv – expektorancia a mukolytika. Expektorancia podporují vykašlávání hlenu, mukolytika snižují jeho viskozitu. Správně indikovaným podáváním mukolytik je možno docílit u respiračních zánětů urychlení ústupu onemocnění, u pacientů s CHOPN snížení počtu exacerbací, zlepšení funkčního stavu dýchacích cest a zlepšení kvality života.
Jedním z nejčastěji používaných mukolytik je ambroxol hydrochlorid, který byl do léčebné praxe uveden v roce 1978 a v současnosti představuje mezi mukolytiky zlatý standard.
Připomeňme, že ambroxol je metabolitem bromhexinu s delším biologickým poločasem. Podobně jako původní sloučenina bromhexinu má i ambroxol jak mukokinetické, tak mukociliární účinky, jak bylo prokázáno v klinických studiích s dětskými i dospělými pacienty s respiračním onemocněním. Ambroxol má však také komplexní nemukolytické účinky. V klinické praxi se osvědčil pro svou dobrou snášenlivost a výrazný průnik do plic, při němž se dosahuje 16krát vyšších koncentrací v plicích než krvi.
Hlavní přínos ambroxolu spočívá v usnadnění vykašlávání a zmírnění produktivního kašle na základě sekretagogické aktivity, stimulace tvorby plicního surfaktantu pneumocyty typu 2 a stimulace mukociliárního transportu. Surfaktant nejen brání kolapsu alveolů a terminálních bronchiolů snížením povrchového napětí, ale také brání transsudaci tekutin z kapilár do alveolárních prostorů, zvyšuje ciliární frekvenci a usnadňuje transport hlenu. Kromě toho má také důležité imunologické a imunomodulační funkce (inhibice TNF, IL-1, IL-6, neutralizace volných radikálů a superoxidů, podíl na stimulaci fagocytózy či opsonizaci a likvidaci bakteriálních toxinů). Považuje se i za významný faktor obrany proti některým virovým infekcím, například chřipkovému viru A.
Ambroxol nejen přispívá ke stimulaci tvorby surfaktantu, ale akceleruje i zrání pneumocytů typu 2 a může vyvolat zvýšení jejich počtu, což dále tvorbu surfaktantu podporuje.
Působení ambroxolu je však mnohem komplexnější. Přispívá k antimikrobiálnímu účinku tím, že usnadňuje vazbu bakterií k mikrofágům a brání přilnutí patogenních bakterií k respiračnímu epitelu, který navíc chrání svým antioxidačním působením (chrání respirační sliznici před oxidativním stresem způsobeným zplodinami tabákového kouře a volnými radikály vzniklými aktivitou zánětlivých buněk). Zlepšuje lokální imunitu v dýchacích cestách tím, že aktivuje makrofágy, zvyšuje koncentraci IgA v bronchiálním sekretu a snižuje bronchiální hyperreaktivitu. Dalším specifickým účinkem ambroxolu, kterým ochraňuje plicní tkáň, je blokování (neutrofily zprostředkované) inaktivace alfa-1 antitrypsinu. Bylo prokázáno, že ambroxol vykazuje také imunomodulační účinky na myším modelu astmatu, kde normalizoval hyperreaktivitu dýchacích cest a redukoval eozinofily a cytokiny v bronchoalveolární laváži.
Při souběžné antibiotické terapii navíc zvyšuje koncentraci některých antibiotik (ampicilin, erytromycin, cefalosporiny, doxycyklin) v bronchopulmonálním sekretu i ve sputu i jejich průnik do plicní tkáně, čímž zvyšuje účinnost antibiotické léčby.
Konečně ambroxol ovlivňuje i lyzosomální funkci, což může být přínosné u lyzosomálních střádavých onemocnění nebo Parkinsonovy nemoci, ovšem relevanci těchto účinků je třeba ještě klinicky otestovat.
Kromě výše uvedených nemukolytických systémových účinků má abroxol prokázán i lokální anestetický účinek, který je zprostředkován blokádou neuronálních sodíkových kanálů na úrovni buněčné membrány, čehož lze využívat při léčbě zánětů horních dýchacích cest.
Kromě výše uvedených efektů disponuje ambroxol také daty o určitém antivirovém působení. V experimentu u myší významně potlačoval množení viru chřipky A, čímž vedl k prodloužení délky života infikovaných zvířat. V jiné práci in vitro potlačoval infekci, způsobenou rinovirem RV14, snížením replikace RNA viru v kulturách lidských tracheálních epiteliálních buněk a inhibicí exprese adhezivních molekul ICAM-1, které až 90 % sérotypů rinovirů využívá jako receptor na povrchu lidských epiteliálních buněk v horních cestách dýchacích. V poslední době se v souvislosti s COVID-19 testuje také antivirový účinek ambroxolu.
Indikací ambroxolu je symptomatická sekretolytická léčba akutních i chronických onemocnění respiračního ústrojí, spojených s poruchou tvorby a transportu hlenu.
Existují také důkazy, že podávání ambroxolu snižuje četnost exacerbací u pacientů s chronickou mukopurulentní bronchitidou nebo u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). V novějších klinických studiích bylo například prokázáno, že u pacientů s CHOPN vedla dlouhodobá šestiměsíční léčba ambroxolem s prodlouženým účinkem v dávce 75 mg 1× denně k významnému snížení exacerbací, které bylo zjevné již po dvou měsících léčby. Příznaky CHOPN byly ve srovnání s placebem přítomny podstatně méně dní a byl snížen počet dní, během nichž pacienti užívali antibiotika.
Z pohledu bezpečnosti se nedoporučuje současné podání s antitusiky pro zvýšené riziko nahromadění hlenu. Lokální iritace sliznice gastrointestinálního traktu může také vést k exacerbaci vředové choroby žaludku a duodena, což je však společné pro celou skupinu mukolytik.
Z hlediska klinické praxe je významný poměrně dlouhý biologický poločas ambroxolu, který umožňuje podávání po 12 hodinách, výhodou je také široká škála aplikačních forem: perorální – sirupy, kapsle, tablety, pastilky, parenterální, inhalační, intranazální.
(red)
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Opouštíte prostředí společnosti Pfizer, spol. s r. o.
Společnost Pfizer, spol. s r. o., neručí za obsah stránek, které hodláte navštívit.
Přejete si pokračovat?