
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Počty nově diagnostikovaných případů COVID-19 opět narůstají. Co lze očekávat od další vlny pandemie? Komu a kdy indikovat posilovací 3. dávku očkování proti COVID-19 a u koho lze zvažovat monoklonální protilátky v postexpoziční profylaxi? A lze reálně uvažovat o dosažení kolektivní imunity pomocí proočkování dostatečné části populace a v souvislosti s velkým přirozeným „promořením“?
Podle většiny odborníků čeká Česko v nejbližších měsících opět nárůst počtu pacientů s onemocněním COVID-19, i když aktuální „podzimní vlna“ nebude dosahovat takových rozměrů jako před rokem, kdy bylo koncem října a začátkem listopadu denně diagnostikováno až 15 000 osob s pozitivitou viru SARS-CoV-2, přičemž více než 8 000 osob muselo být s onemocněním COVID-19 hospitalizováno.
Současná situace je lepší v tom, že máme dostatek ochranných prostředků, většinově očkovaný zdravotnický personál a relativně hodně proočkovanou a také „promořenou“ populaci (denní přírůstky COVID-19 pozitivních dosahují počátkem října kolem tisícovky případů, hospitalizaci vyžaduje cca 300 nemocných s COVID-19). Navíc je k dispozici rychlá diagnostika v podobě antigenních testů a také se objevily nové terapeutické možnosti, zejména monoklonální protilátky, které se kromě terapeutických indikací mohou podávat i v rámci postexpoziční profylaxe.
Ukazuje se, že pouze cca 25 % pacientů infikovaných pandemickým koronavirem má asymptomatický průběh COVID-19 a že nové mutace viru SARS-CoV-2 mají z klinického hlediska obdobné projevy a závažnost jako původní varianty. Zvýšené nebezpečí tak představují hlavně z epidemiologického hlediska. Riziko závažného průběhu a mortality je stále vázáno především na věk (do 49 let 0,4 %, 70–79 let 10,2 %, nad 80 let 29,8 %) a vybrané komorbidity (obezita, hypertenze, dekompenzovaný diabetes, CHOPN, kardiální, renální a jaterní dysfunkce).
Po očkování velké části populace (k 8. 10. 2021 dokončilo základní schéma očkování 6 milionů osob) došlo k redukci počtu hospitalizací se závažným průběhem COVID-19, nicméně je zřejmé, že účinnost imunitní ochrany časem klesá a u vybraných skupin bude potřeba přeočkování. Potvrzují to dostupná publikovaná data i reálné zkušenosti, například z Izraele jako státu s jednou z nejvyšších proočkovaností na světě. Izraelští experti uvádějí, že z dlouhodobého sledování za období prosinec 2020 až červenec 2021 vyplývá pokles počáteční 90% účinnosti očkování až na 40 % ke konci června 2021 (podobná jsou také česká data), přičemž snížení je patrné především u lidí nad 65 let.
Proto bylo rozhodnuto o zavedení 3. posilovací (booster) dávky očkování proti COVID-19. Na základě vyhodnocení imunogenicity 3. dávky mRNA vakcíny (Comirnaty) doporučila 4. října EMA (a následně i Česká vakcinologická společnost ČLS JEP – ČVS) přeočkování posilovací dávkou nejdříve 6 měsíců po ukončení základního očkovacího schématu (minimální interval mezi 2. a 3. dávkou se tedy zkracuje z původně avizovaných 8 měsíců na 6 měsíců).
Booster dávka je primárně doporučená osobám s poruchami imunity (se středně těžkou až těžkou imunosupresí a primárními imunodeficity, u stavů vyžadujících imunosupresivní terapii včetně chemoterapie, u pokročilé nebo neléčené HIV infekce), chronickými onemocněními a lidem starším 65 let. Dále je indikována u osob umístěných ve zdravotnických zařízeních v rámci dlouhodobé lůžkové péče a v domovech pro seniory a také se doporučuje zdravotníkům a zaměstnancům zařízení sociální péče. Posilovací dávka však bude dostupná i pro všechny ostatní, kteří chtějí zvýšit svou ochranu proti COVID-19, a je možné ji aplikovat i později po doporučeném intervalu. Nové podmínky pro aplikaci 3. dávky ještě musí schválit klinická skupina Ministerstva zdravotnictví ČR, kterou již k tomu vyzval ministr Adam Vojtěch. Pokud bude klinická skupina souhlasit, může se v novém intervalu začít přeočkovávat už od 18. října 2021.
Pro posilovací dávku doporučuje ČVS v případě mRNA vakcín použít stejnou mRNA vakcínu, která byla použita pro základní schéma očkování. V situacích, kdy tato vakcína nebude dostupná, lze vzájemně mRNA vakcíny pro booster dávku zaměnit. Pro posilovací dávku u osob očkovaných vektorovou vakcínou se doporučuje aplikace jedné dávky mRNA vakcíny.
Připomeňme, že diagnostický zlatý standard stále představují PCR testy, nicméně ani jejich senzitivita na pozitivitu SARS-CoV-2 není 100% (udávaná senzitivita je kolem 80 %). Proto se obvykle při hospitalizaci pacienta s příznaky COVID-19, ale negativitou PCR testu opakuje testování druhý den.
U symptomatických nemocných jsou velmi spolehlivé i antigenní (Ag) testy. U těchto pacientů je senzitivita antigenních testů 94,5 % v porovnání s PCR testy. Spolehlivost je vysoká, zejména pokud testované osoby mají krátké trvání příznaků a mají vyšší virovou nálož. Z toho důvodu by se diagnostika pomocí Ag testů měla provádět časně po objevení symptomů COVID-19.
Senzitivita antigenních testů však obecně významně závisí na kvalitě a druhu odběru a konkrétním výrobci a může se pohybovat od 30 do 95 %. Také platí, že u symptomatických jedinců a hlavně u asymptomatických osob negativita Ag testu infekci SARS-CoV-2 nevylučuje. Pozitivní Ag test je u asymptomatického člověka potřeba ověřit metodou PCR, u symptomatického pacienta potvrzuje diagnózu, nicméně i zde zatím platí povinnost PCR testu kvůli sekvenaci.
Dosažení kontroly pandemie pomocí hromadného Ag testování asymptomatických osob je však velice obtížně realizovatelné. Připomeňme, že v inkubační době je nakažený jedinec bez příznaků přibližně prvních 5 dní Ag negativní, nicméně dále může šířit koronavirovou nákazu.
U všech pacientů s prokázaným mírným a středně těžkým průběhem COVID-19, kteří jsou ve vysokém riziku progrese do závažného onemocnění, jsou nadále také indikovány neutralizační monoklonální protilátky proti různým doménám S-proteinu. Zachovalou aktivitu proti všem mutacím viru SARS-CoV-2 má přípravek REGN-COV (casirivimab+imdevimab), kombinace bamlanivimab+etesevimab není účinná proti gama (brazilské) a beta (jihoafrické) variantě koronaviru. Podávání monoklonálních protilátek (MoAB) bude možné i u očkovaných jedinců a SÚKL jejich aplikaci upřednostňuje před podáváním antivirotika favipiraviru v přednemocniční péči. MoAB nejsou indikovány u nemocných s nutností hospitalizace a oxygenoterapie.
U MoAB se doporučuje časné zahájení terapie, přičemž k odeslání na pracoviště, které je oprávněno MoAB aplikovat, bude stačit pozitivní Ag test. Před odesláním pacienta je vhodné fyzické vyšetření pacienta. Nově bude přípravek REGN-COV indikován také v rámci tzv. postexpoziční profylaxe, tedy všem osobám, které byly vystaveny riziku nákazy SARS-CoV-2 a splňují současně podmínku, že nebyly plně očkovány, byly v úzkém kontaktu s osobou infikovanou SARS-CoV-2 a mají vysoké riziko progrese do závažného stavu, kam kromě jiných známých rizikových faktorů, uplatňujících se u léčebného podání MoAB, patří i věk nad 65 let, nebo věk nad 55 let v kombinaci s dalším rizikovým faktorem. Postexpoziční profylaxe s MoAB není náhradou očkování proti COVID-19. MoAB také nelze použít jako prevenci COVID-19 ve formě preexpoziční profylaxe.
Tolik skloňované dosažení kolektivní imunity pomocí vakcinace a ochrany lidí po prodělaném onemocnění COVID-19 bude nejspíš velmi obtížně dosažitelné. Koncept kolektivní imunity lze totiž dobře využít vůči infekcím, jako jsou například spalničky a zarděnky, kde se vytváří dlouhodobá imunitní ochrana po očkování a celoživotní ochrana po prodělané nemoci. Avšak u respiračních a střevních infekcí se spolehlivá kolektivní imunita dosahuje velmi obtížně, což platí i pro COVID-19. V těchto případech totiž jde o velmi komplexní soubor imunitních odpovědí a epidemiologických souvislostí, které se všechny vakcinací či proděláním infekce nedají bezezbytku ovlivnit. Analogická situace je například u chřipky či rotavirových infekcí.
V tomto ohledu je dosti poučný příklad brazilského města Manaus, které bylo pandemií COVID-19 výrazně zasaženo v první vlně na jaře 2020, kdy podle testování protilátek došlo k 70% promořenosti celé tamní populace. Předpokládalo se, že tato míra kolektivní imunity bude zdejším obyvatelům poskytovat dostatečnou ochranu před reinfekcí COVID-19, nicméně v další vlně pandemie v lednu 2021 byl počet nemocných s COVID-19 ještě vyšší než v první vlně, přičemž pravděpodobně jednu z důležitých rolí v tomto vývoji sehrálo rozšíření mutované „brazilské“ varianty viru SARS-CoV-2.
(red)
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Opouštíte prostředí společnosti Pfizer, spol. s r. o.
Společnost Pfizer, spol. s r. o., neručí za obsah stránek, které hodláte navštívit.
Přejete si pokračovat?