Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Tři otázky pro Hanu Roháčovou
Proč by měli čeští lékaři očkovat jedince starší 65 let prioritně novou, vysokodávkovou (HD) kvadrivalentní očkovací látkou? Na toto téma jsme položili tři otázky naší přední specialistce, primářce Kliniky infekčních nemocí pražské FN Bulovka, MUDr. Haně Roháčové, Ph.D.
1) Jak je na tom česká populace ohledně proočkovanosti proti chřipce?
Musím smutně konstatovat, že velmi špatně. V evropském kontextu jsme v počtech očkovaných doslova na chvostu – relativně nejlépe jsou na tom osoby starší 65 let, tam jsme asi na 26 % proočkovanosti, v jiných věkových skupinách, včetně dětí, je to doslova katastrofa. Přiznám se, že tomu nerozumím – doporučení autorit říkají, že rizikové osoby a populace lidí nad 65 let věk by měly být proočkovány v 75 %. Dočkáme se toho někdy? Je to ohromný úkol především pro praktické lékaře – trpělivě a opakovaně vakcinaci proti chřipce svým pacientům doporučovat a přesvědčovat je k ní.
2) Proč by měly být starší osoby očkovány proti chřipce právě vysokodávkovou (HD) kvadrivalentní očkovací látkou?
Je to jediná vakcína, registrovaná v mnoha zemích, s průkazem superiority v randomizovaných klinických studiích u polymorbidních, křehkých a seniorních osob, přičemž testováno bylo více než 22 milionů probandů. Vykazuje také benefity proti komplikacím chřipkové infekce a k dispozici máme data z deseti po sobě následujících chřipkových sezón. Důležité je, že její podávání je dobře imunogenní a bezpečné i v kombinaci s jinými očkovacími látkami, například proti COVID-19.
3) Jaký je Váš názor na odmítání očkování proti chřipce?
Od odmítačů vakcín slýcháme, především v posledních několika letech, mnoho „důvodů“, proč se neočkovat. Od informací, že po očkování dostali chřipku, že se bojí nežádoucích účinků, že jsou alergici, až po vyjádření nedůvěry k vakcínám obecně a k té chřipkové zvlášť. Podle mého názoru jsou tyto důvody ve většině případů pouze zástupné. U očkování obecně jsou kontraindikace velmi, velmi omezené. Z hlášení SÚKL vyplývá, že nezávažné vedlejší účinky, jako třeba bolest v místě vpichu, se vyskytují v 51 % případů, zarudnutí ve 13 % a horečka ve 3 %; ty skutečně závažné, jako například syndrom Guillainův-Barrého, ale v zanedbatelných 0,0001 %! To už přece žádný další komentář nepotřebuje.
(red)