
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Místo pro klasickou systémovou léčbu psoriázy zde stále jistě je. Je však nutné se na rozhodování, jakou léčbu podat, dívat skrze několik hledisek. Těmi jsou zejména doporučené postupy a také účinnost a bezpečnost konkrétní terapie u konkrétního pacienta.
Nejprve je nutné říci, že doporučené postupy jsou jakousi mapou nebo průvodcem. Nemají právní rámec. Ten je vymezen teprve Souhrnem údajů o léčivém přípravku (SPC). Pojďme se nyní podívat na doporučené postupy v rámci Evropy.
Podle Mezinárodní rady pro psoriázu (IPC) by měli být pacienti s tímto onemocněním klasifikováni buď jako kandidáti na lokální léčbu, nebo na léčbu systémovou. Mezi ně patří pacienti, kteří splňují alespoň jedno z následujících kritérií:
Biologická léčba je obecně indikována u středně těžké až těžké formy psoriázy, popřípadě u lehčího stupně onemocnění tam, kde nastávají kontraindikace u terapie systémové. A právě kritéria určení stupně postižení onemocnění se zdají být při volbě adekvátní léčby klíčová.
Neméně důležitá kritéria v rámci volby medikace jsou účinnost a bezpečnost. Pohled na účinnost prostřednictvím iterace Cochrane metaanalýzy ukazuje, že u většiny konvenčních látek lze očekávat dosažení 90% odpovědi na začátku 16. nebo 12. týdne přibližně u 20 % pacientů. To se týká fumarátu, metotrexátu a cyklosporinu, které mají ve srovnání s etanerceptem, adalimabumem a některými dalšími biologickými přípravky nižší účinnost.
Co se týče relativního rizika (RR – relative risk) dosažení hodnoty PASI 90, vidíme u fumarátu a cyklosporinu při schváleném dávkování hodnotu RR přibližně 5,6, což je 2,5–7× méně než u standardních biologik. Z toho tedy vyplývá, že i kdyby byla cena biologického preparátu třikrát vyšší, z hlediska účinnosti by to dávalo smysl. Ale co rychlost, s jakou dosáhneme odpovědi PASI 90? Ve 12. týdnu po zahájení léčby biologiky vidíme u 40–70 % pacientů (v závislosti na zvolené třídě IL-17 nebo IL-23 a TNFi) dosažení hodnoty PASI 75–90 (Warren RB et al., Dermatol Ther /Heidelb/ 2020).
Další, na co je užitečné se při srovnávání zaměřit, je opětovný propad. Za jako dlouho po vysazení léčby se vrátí nejméně 50 % obtíží? V případě metotrexátu, cyklosporinu a apremilastu to není déle než 3–4 týdny. Oproti tomu biologika nabízejí podstatně delší dobu bez obtíží: risankizumab cca 50 týdnů, tildrakizumab, guselkumab, bimekizumab cca 30 týdnů (Masson Regnault M et al., Am J Clin Dermatol 2022).
Posledním zajímavým hlediskem je setrvání na léku (DS – drug survival). Tato španělská analýza je sice starší, nicméně přináší důležitý obrázek k tématu. DS zde hovoří jednoznačně pro biologika (ustekinumab, adalimumab): 50 % pacientů setrvalo po 20 měsících na konvenční léčbě, zatímco 80 % pacientů zůstalo při léčbě biologické (Puig L et al., J Dermatolog Treat 2020). A novější biologika přinášejí ve srovnání s těmi staršími ještě lepší výsledky. Setrvání na sekukinumabu bylo 80 měsíců, na ixekizumabu 70 měsíců a na brodalumabu 60 měsíců (Torres T et al., Am J Clin Dermatol 2022). Medián délky setrvání na metotrexátu byl oproti tomu 15 měsíců (Ozkok Agbulut T et al., Int J Dermatol 2021). Víme však, že subkutánní podání metotrexátu je z hlediska rychlosti dosažení PASI 90 a lepších výsledků podle ukazatele DLQI účinnější než perorální forma.
Jak je to tedy s požadavky na bezpečnost a sledování perorálních systemických přípravků?
Redakčně zpracováno ze sdělení „Is there still a place for classical systemic treatment?“, které na 31. kongresu EADV 2022 v Miláně přednesl Lluís Puig, MD, PhD, spolupředsedající pracovní skupiny EADV pro psoriázu, koordinátor vědeckého výboru Skin Inflammation and Psoriasis International Network.
(red)
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Opouštíte prostředí společnosti Pfizer, spol. s r. o.
Společnost Pfizer, spol. s r. o., neručí za obsah stránek, které hodláte navštívit.
Přejete si pokračovat?