
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
MUDr. Beáta Hutyrová, Ph.D., která působí na Oddělení alergologie a klinické imunologie a v Ústavu imunologie LF UP a FN Olomouc, komentovala na XLI. kongresu ČSAKI/SSAKI v Olomouci dvě podnětné kazuistiky. V terapii těžkého refrakterního asthma bronchiale (fenotyp eozinofilní alergické astma) zde byl podáván tezepelumab, monoklonální protilátka proti thymickému stromálnímu lymfopoetinu. Ukazuje se, že jde o první biologické léčivo, které signifikantně zlepšuje kontrolu těžkého astmatu a redukuje exacerbace nezávisle na fenotypu a hladině biomarkerů.
Tezepelumab, monoklonální protilátka proti thymickému stromálnímu lymfopoetinu (TSLP), je v České republice dostupná od dubna 2023. Připomeňme si, že podle úhradových kritérií je od 1. 8. 2024 hrazen v léčbě dospělých a dospívajících od 12 let věku s těžkým refrakterním astmatem se zánětem typu 2 (eozinofilním), kteří dodržují zákaz kouření a mají v průběhu 12 měsíců před zahájením léčby zdokumentováno:
Anebo pokud užívají perorální kortikoidy v dávce ekvivalentní nejméně 5 mg prednizonu denně, po dobu alespoň 6 měsíců před zahájením léčby, pak postačuje:
Tezepelumab se podává podkožně, ve fixní dávce 210 mg každé 4 týdny. B. Hutyrová má zatím takto léčených prvních šest nemocných. Pojďme se podrobněji společně podívat na dvě z nich.
Od roku 2004 sledována pro alergické, lehké, perzistující astma, vykazuje přecitlivělost na pyly jarních stromů a travin. Od roku 2015 zhoršení stavu, 1–2× ročně opakované, těžké exacerbace na podkladě recidivujících infektů dýchacích cest nebo v průběhu pylové sezóny.
V osobní anamnéze je důležité zmínit Ehlersův-Danlosův syndrom (vrozené postižení chrupavek, které výrazně omezuje pohyblivost), dále defekt interatriálního septa, hypertenzi, gastroezofageální reflux, hypothyreózu, vertebrogenní algický syndrom a silnou přecitlivělost na jed blanokřídlého hmyzu.
Léčena byla flutikazon propionátem/formoterolem 250/10 µg, ciklesonidem, montelukastem, teofyliny, tiotropiem, levocetirizinem a transfer faktorem.
„Od dubna 2021 bylo nutné podat dlouhodobou systémovou kortikoterapii, konkrétně metylprednizolon v dávce 4 mg/den. Tuto léčbu jsme se opakovaně pokoušeli vysazovat, bohužel neúspěšně. V té době také nesplňovala kritéria pro žádné biologické léčivo. V roce 2022, i přes systémovou kortikoterapii, navíc prodělala dvě těžké exacerbace.“ vzpomíná na úvod B. Hutyrová s tím, že šlo o těžké refrakterní astma (s fenotypem eozinofilní alergické astma). Subjektivně byla každý den ponámahově i klidově dušná, s nočními příznaky 2–3× týdně, s mírným kašlem, chrápáním a únavou během dne.
V dubnu 2023 byla pacientka podrobně vyšetřena, lékaři začali uvažovat o podání tezepelumabu: BMI 39,7 kg/m2, auskultačně end-exspirační jemné pískoty, FeNO v režimu metylprednizolonu bylo nízké (15 ppb), eozinofily maximálně 490/µl, postupně klesaly až na 40/µl, podobně klesal i celkový IgE. Nebyla prokázána porucha humorální či buněčné imunity, test kontroly astmatu (TKA) byl 10–15 bodů. Vyšetření CT zobrazilo ojedinělé diskrétní proužky dorzobazálně vpravo – pozánětlivě a pouze minimální air trapping. „Nemocná bohužel odmítla bronchoskopii. V exspiriu nicméně na CT nebyl zjištěn přesvědčivý kolaps průsvitu trachey a bronchů, který jsme vyšetřovali na podkladě Ehlersova-Danlosova syndromu,“ vysvětluje B. Hutyrová.
V dubnu 2023 byla podána žádost o úhradu a v červnu byla terapie tezepelumabem zahájena (zmiňovaných 210 mg s.c. po 4 týdnech).
Po 4 dávkách bylo v říjnu nemocnou referováno výrazné subjektivní zlepšení stavu. Došlo k redukci noční dušnosti o cca 90 %, kašlala jen výjimečně, metylprednizolon byl snížen na 4 mg obden, spirometrie v normě. Salbutamol bylo nutné užít maximálně jednou za měsíc, přetrvávala ponámahová dušnost jen při rychlejší chůzi po rovině.
V listopadu 2023 byl diagnostikován středně těžký syndrom spánkové apnoe. Po terapii CPAP došlo k ústupu nočního kašle a zlepšení bolestí hlavy.
O měsíc později byl pro neuralgie trigeminu neurologem podán karbamazepin. Po 10 dnech užívání se objevily myalgie, artralgie, postupně došlo k rozvoji celotělového exantému. Dermatology byl diagnostikován syndrom DRESS, s otokem obličeje, zvětšením krčních uzlin, lymfadenopatiemi a subfebriliemi. „Došlo jen k mírnému zvýšení eozinofilů na 720/µl, což připisujeme léčbě tezepelumabem. Po systémové kortikoterapii postupně exantém ustoupil. Astma se nezhoršilo a nedošlo ani k přerušení podávání biologika,“ vypočítává B. Hutyrová a doplňuje, že v dubnu 2024 byl podán gabapentin, což po 6 týdnech způsobilo pruritus a ojedinělé papulózní eflorescence. Gabapentin byl následně vysazen a byl navýšen metylprednizolon na 24 mg/den, s postupnou detrakcí a květnovým úplným vysazením.
Poslední kontrola v září 2024 ukázala podle B. Hutyrové velmi příznivé výsledky: „Úplný ústup kašle, dušnosti i nočních obtíží. Zlepšila se tolerance námahy, byly vysazeny systémové kortikoidy, nebylo třeba úlevové medikace. TKA nastoupal na 21 bodů a naše pacientka byla během 15 měsíců podávání tezepelumabu bez exacerbace. Její těžké astma se dostalo pod kontrolu.“
Druhá nemocná byla sledována od roku 2010 pro alergické, středně těžké astma. Na spirometrii byla prokázána obstrukční ventilační porucha, s pozitivním bronchodilatačním testem (BDT), na bronchoskopii neutrofilní alveolitida.
Alergická je na pyly travin, obilovin, jarních stromů, roztoče, kočku, psa, koně a venkovní plísně.
Z osobní anamnézy je důležitá celoroční alergická rinitida, recidivující sinusitidy v adolescenci a recidivující infekce dýchacích cest, oboustranná pneumonie s hospitalizací v roce 2007. Dále refluxní ezofagitida, hyperlipidemie a hypertenze.
Pacientka trpěla těžkými exacerbacemi 4–5× ročně, od roku 2014 užívala systémové kortikoidy (metylprednizolon 4 mg/den), i přes jejich podávání exacerbace přetrvávaly. Další terapie – flutikazon propionát/salmeterol 50/500 µg 2×1 vdech, desloratadin 1×1 tbl., teofylin 200 mg 2×1 tbl., flutikazon furoát nas. 0-0-2 vstřiky.
V listopadu 2015 byla s těžkým refrakterním astmatem (fenotyp eozinofilní alergické astma) odeslána do centra pro léčbu těžkého astmatu při FN Olomouc. „Zde byla zahájena biologická léčba omalizumabem (300 mg po 4 týdnech, responder po 16 týdnech). Kontrola astmatu tím byla částečně zlepšena, došlo k výraznému poklesu exacerbací, opakované pokusy o vysazení systémových kortikoidů byly ale neúspěšné,“ hodnotí B. Hutyrová.
V roce 2019 bylo podáno tiotropium, od roku 2023 užívala beklometazon/formoterol/glykopyronium 172/5/9 µg.
Od roku 2022 bylo patrné zhoršení kontroly onemocnění. Prodělala 2 těžké exacerbace za rok, byla symptomatická. Podávání omalizumabu bylo ukončeno v září následujícího roku. V říjnu 2023 prodělala infekci dýchacích cest s těžkou exacerbací, metylprednizolon musel být navýšen na 32 mg/den.
V září 2023 byla v centru podrobně vyšetřena. Subjektivně udávala perzistující záchvatovitý kašel, ponámahovou dušnost. Nízké FeNO, fyzikální nález v normě, CT i RTG rovněž. Eozinofily laboratorně, po podání systémové kortikoterapie, v normě. Spirometrie-bodypletysmografie ukázala hraniční, lehkou obstrukční ventilační poruchu s lehce sníženou vitální kapacitou, přítomná byla i středně těžká plicní hyperinflace a vysoké odpory dýchacích cest.
V říjnu 2023 byla podána žádost a v listopadu zahájena terapie tezepelumabem. „Kontrola po 4 dávkách ukázala zlepšení stavu asi o 70 %. Nemocná negovala kašel, dušnost i rýmu. Došlo i ke zlepšení tolerance fyzické zátěže, úlevovou terapii nepotřebovala. Mohli jsme snížit dávky metylprednizolonu na dva miligramy na den a TKA nastoupal na 22 bodů,“ vypočítává na závěr B. Hutyrová s tím, že i v září 2024 pacientka pokračuje v terapii tezepelumabem a cítí se velmi dobře, navzdory tomu, že v březnu a v červnu prodělala infekce dýchacích cest s těžkými exacerbacemi, v červenci ještě asi měsíc přetrvávala ponámahová dušnost. Opakované infekce dýchacích cest byly nicméně podezřelé, B. Hutyrovou byla vyslovena možná souvislost s opakovanými návštěvami u stomatologa, který nedodržoval základní hygienická opatření (stejnými rukavicemi, kterými ošetřoval nemocnou, sahal na odpadkový koš). „Ukazuje se, že tezepelumab je první biologické léčivo, které signifikantně zlepšuje kontrolu těžkého astmatu a redukuje exacerbace nezávisle na fenotypu a hladině biomarkerů,“ uzavírá.
(red)
Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Opouštíte prostředí společnosti Pfizer, spol. s r. o.
Společnost Pfizer, spol. s r. o., neručí za obsah stránek, které hodláte navštívit.
Přejete si pokračovat?