Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Multidisciplinární přístup v terapii maligního melanomu
„Maligní melanom je onemocnění v dermatologii, kde se léčebné postupy za posledních pět let výrazně změnily a musíme si přiznat, že se stále vyvíjejí. Dobrá zpráva je, že se vyvíjejí k lepšímu, než tomu bylo v minulosti,“ říká v úvodu posledního dílu našeho videoseriálu o maligním melanomu prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
To, že u metastatického melanomu již nezačínáme terapii cytostatickou léčbou, abychom nemocnému nezabránili v indikaci imunoterapie nebo moderní cílené léčby BRAF/MEK inhibitory, je všeobecně známo, stejně jako skutečnost, že ke spolehlivé diagnostice melanomu se dnes používají nejrůznější typy dermatoskopů včetně celotělových skenerů, které umožňují i dlouhodobé sledování rizikových pacientů. Další velkou změnou je, že interferony v adjuvantní terapii po chirurgickém odstranění nádoru nahradila imunoterapie nebo léčba BRAF/MEK inhibitory, které řadíme k cílené léčbě tzv. malými molekulami.
Jak prakticky řešit rizikové pacienty, jak s nimi komunikovat a na jaké odborné pracoviště je odeslat, se dozvíte ve videu.