Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Jak léčit psoriázu v souvislosti s komorbiditami?
Jak léčit psoriázu v souvislosti s komorbiditami? Na která léčiva je třeba si dávat pozor?
V dalším textu, který vznikl na základě přednášky MUDr. Martiny Matzenauer z Kožního oddělení Nemocnice Šumperk, přednesené v květnu 2020 na virtuální Akademii biologické léčby, na tyto otázky odpovíme.
Přítomnost komorbidit často omezuje nebo přímo vylučuje použití konvenční systémové terapie. M. Matzenauer upozorňuje na to, že mohou vznikat také lékové interakce, zejména u cyklosporinu A. Systémová léčba může u latentní komorbidity vést k její klinické manifestaci. Cyklosporin A, acitretin i metotrexát negativně působí na játra, ledviny i metabolismus tuků. Z dosavadních údajů se zdá, že včasná a dlouhodobá terapie psoriázy může mít preventivní vliv na rozvoj komorbidit a platí to samozřejmě i naopak. Pokud jsou komorbidity dobře léčeny, pak je velmi pravděpodobné, že lze očekávat dobrou odpověď i při léčbě psoriázy. A naopak – je-li dobře kontrolován psoriatický zánět v kůži, budou nejspíš pozitivně ovlivněny i přidružené choroby.
Biologika a komorbidity
Při předepisování klasické systémové terapie je nutno brát na komorbidity ohled. Cyklosporin A není vhodný při kardiovaskulárních (KV) chorobách a hypertenzi, acitretin je problematický u hyperlipidemie, metotrexát není možné použít u pacienta s postižením jater. Preferenčně se volí takové léky, které svým účinkem cílí také na souběžné choroby. Již přibývají data o pozitivním účinku biologické léčby na přidružené komorbidity. Nejvíce informací je dostupných u antiTNF léčiv, která jsou na trhu nejdéle. Ta pozitivně ovlivňují kardiovaskulární onemocnění, revmatoidní artritidu i nespecifické střevní záněty. Sekukinumab a ustekinumab, novější léčiva typu monoklonálních protilátek, prokázala svou účinnost také u psoriatické artritidy v případě sekukinumabu a u Crohnovy nemoci v případě ustekinumabu. V zahraničních zdrojích se už uvádí, že sekukinumab může při léčbě psoriázy pozitivně ovlivnit některé kardiovaskulární parametry.
Klíčová role dermatologa
Psoriáza způsobuje nemocným nesmírnou fyzickou i psychickou zátěž. Při prvním vyšetření psoriatického pacienta je vhodné změřit krevní tlak, provést základní laboratorní screening zejména zaměřený na diabetes mellitus a hyperlipidemii, vhodné je také ultrazvukové vyšetření břicha. Dermatolog hraje často klíčovou roli v diagnostice komorbidit a jejich dalším managementu.
Závěrem není možné se nezeptat, jak často by se měl provádět screening komorbidit u nemocného se středně těžkým až těžkým postižením? Jak vysvětluje M. Matzenauer, důležité je, jak pacienta léčíme – jestli pouze lokálně, nebo již systémovou terapií. U nemocných s lokální léčbou stačí screening jednou ročně; u pacientů se systémovou terapeutickou intervencí provádíme screening každých šest měsíců právě proto, že se u nich mnohem častěji vyskytuje těžší forma psoriázy a hrozí také vyšší riziko nežádoucích účinků léčby. U všech nemocných se souběžnou komorbiditou je nutné sledovat adherenci k terapii a dodržovat pravidelné kontroly u specialistů.
Téma „psoriáza a komorbidity“ jsme naším komentářem alespoň pro tuto chvíli vyčerpali. Těšit se ale již teď můžete na další podcasty Dermanews, které pro Vás připravujeme.