Reportáže a rozhovory z odborných kongresů
Přednosti nového inhalátoru a praktické rady, jak jej použít
Čeští pneumologové a alergologové mohou v praxi začít využívat nový aerosolový inhalační systém s názvem Aerosphere. Tento dávkovač je součástí přípravku Bevespi Aerosphere obsahující fixní kombinaci anticholinergika glykopyrronia a beta2-agonisty formoterolu. Je indikován u pacientů se stabilizovanou CHOPN a podává se v dávce 7,5 µg/5 µg v režimu dvě inhalace dvakrát denně (2-0-2), přičemž díky obsahu formoterolu by nemocný měl pocítit účinek léku do pěti minut. Jaké další přednosti nový přípravek nemocným nabídne.
Připomeňme, že aerosolové dávkovače (MDI) obecně představují nejrozšířenější typ inhalačního systému. K uvolnění léčiva používají hnací plyny (propelenty), v současnosti již výhradně bezfreonové technologie na bázi hydrofluoroalkanů (HFA). Z počátku byl v inhalačních systémech zaváděných do praxe od 60. let minulého století používán pro uvolnění léčiva freonový plyn chlorofluorocarbon (CFC). Přechod na bezfreonové technologie (HFA) měl kromě příznivého dopadu na životní prostředí, také pozitivní vliv na mlžinu vytvářenou MDI dávkovačem. Mlžina vytvořená inhalačním systémem s HFA se pohybuje pomaleji (3 m/s vs. 6–8 m/s u inhalátorů s CFC), nemá tak velkou orofaryngeální depozici, má delší trvání (0,2–0,36 s vs. 0,15 s) a její teplota se zvýšila z –30 °C na 8 °C, čímž se eliminoval tzv. cold effect, který se u některých pacientů mohl projevovat bronchokonstrikcí nebo kašlem. Zdá se, že také HFA bude muset být v budoucnu nahrazeno jinými propelenty, protože v poslední době se však prokázalo, že HFA patří mezi skleníkové plyna a navíc MDI dávkovače s těmito hnacími plyny mají výrazně vyšší uhlíkovou stopu (ERS Mardrid 2019) než DPI dávkovače.
Kromě hnacího plynu obsahují MDI dávkovače dále rozpouštědla, surfaktanty a některé další látky, v nichž je rozpuštěna účinná látka či kombinace látek (tzv. dvojkombinace či trojkombinace) převážně v suspenzi, nebo v roztoku. Nevýhodou HFA suspenzí je jejich špatná koloidní stabilita, resp. sklon k sedimentaci, proto je nutno s léky v suspenzi před každou aplikací dávky z IS třepat. Koloidní nestabilita, umocněná kombinací látek, vede k nekonzistenci dávek, ke vzniku nehomogenního aerosolu (koncentrace a velikost částic) s různou depozicí v centrálních či periferních partiích plic.
Jak zvýšit koloidní stabilitu inhalovaného aerosolu
Výrobci inhalačních systémů se snaží uvedené nevýhody potlačit použitím tzv. kosuspenzní technologie, která využívá jako nosiče porézní fosfolipidové mikročástice o nízké hustotě (denzitě) „vystužené” chloridem vápenatým (nanostrukturovaný porézní povrch připomíná míček na florbal). Mikročástice mají kromě toho také amfifilní (hydrofilní a zároveň lipofilní) povrch, což snižuje jejich kohezi a agregaci a vede ke koloidní stabilitě aerosolu (po protřepání vydrží 30 s). Tím je s mikrokrystaly účinných látek vytvářena homogenní suspenze o vysoké konzistenci dávek (99%) a zvýšené aerodynamické účinnosti aerosolu, jenž vede k jeho vysoké (téměř 40%) a rovnoměrné depozici v centrálních i periferních partiích plic. Po inhalaci jsou mikrokrystaly účinných látek uvolněny z fosfolipidových mikročástic, které se rozpustí v bronchiální tekutině. Kromě vysoké konzistence dávek nabízí inhalační systém Aerosphere také vysokou respirabilní frakci (více než 60 % ND) a částice s mediánem aerodynamického průměru (MMAD) 3 μm, přičemž „extra fine“ částic, jež se ukládají v periferii, tvoří z celkového objemu kolem 25 %.
Praktické rady pro používání nového inhalátoru
Inhalátor Aerosphere je dodáván v krabičce obsahující sáček s vysoušedlem, po otevření sáčku s ochranou atmosférou je nutno balení obsahující 120 dávek spotřebovat do 3 měsíců. Aerosphere má na dnu nádobky počítadlo dávek s ukazatelem. Stisknutím středu inhalátoru dojde k posunutí ukazatele o jednu dávku, avšak numericky se počítadlo posunuje po směru hodinových ručiček po 20 dávkách (od 120 do 0), přičemž posledních 20 dávek je zvýrazněno červeně. Doporučuje se inhalační systém Aerosphere uchovávat při pokojové teplotě (20–25°C, tolerované rozmezí je 15-30 °C).
Správná inhalační technika s dávkovačem Aerosphere se neliší od obecné inhalační techniky z MDI léků v suspenzi, kde nutno před každou aplikací MDI protřepat, inhalační manévr vyžaduje pomalý a usilovný nádech. Příprava před 1. použitím vyžaduje „primaci“ 4 dávek do vzduchu. Podobný manévr (primaci), ale jen s 2 dávkami, je nutno opakovat, jestliže není inhalátor používán po dobu delší než 7 dní, pokud je vystaven nízké teplotě nebo pokud spadl na zem. V případě potřeby lze inhalátor vyčistit suchou tkaninou nebo papírovým kapesníkem. Po vyjmutí tlakové nádoby je možné plastový obal propláchnout vodou. Aerosphere Ize kombinovat s inhalačním nástavcem Aerochamber Plus Flow-Vu, což přináší obecné výhody aplikace léku pomocí MDI plus inhalační nástavec.
Mezi specifické chyby patří nesejmutí krytu náustku, špatná koordinace zmáčknutí kontejneru a nádechu, popř. stisknutí kontejneru více než 2krát během jednoho nádechu.
Indikace a dávkování
Přípravek Bevespi Aerosphere byl schválen Evropskou lékovou agenturou v prosinci 2018 a obsahuje fixní kombinaci anticholinergika glykopyrronia a beta2-agonisty s rychlým nástupem účinku (do 5 s) a s dlouhodobým účinkem formoterolu (LABA) v podané dávce 7,5 µg/5 µg. Je indikován k léčně stabilizované CHOPN v dávkování 2-0-2, tedy dvě inhalace ráno a večer, přičemž nemocný jedno balení spotřebuje za měsíc (obsahuje 120 dávek). Účinek léku by měl pacient (díky obsahu rychle působícího formoterolu) pocítit do 5 minut.
Kosuspenzní technologie představuje technologický přínos nejen v léčbě nemocí s chronickou obronchiální obstrukcí (kam se řadí astma, chronická obstrukční plicní nemoc a jejich přesah – ACOS, resp. ACO), ale nabízí také možnost efektivnější farmakoterapie i pro léčbu mimoplicních nemocí.
Redakčně zpracováno ze sdělení, které na XXI. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS v Olomouci přednesl:
MUDr. Viktor Kašák
LERYMED, spol. s r. o., Oddělení respiračních nemocí, Praha